Błędy w rozliczaniu podatku dochodowego – w czym pomaga biuro rachunkowe?
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, jednym z twoich podstawowych obowiązków jest bezbłędne prowadzenie rachunkowości. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych firm. Właśnie z tego względu warto zdecydować się na zewnętrzne biuro księgowe, które skrupulatnie uzupełni i na czas złoży we właściwym urzędzie wszystkie niezbędne dokumenty. Poznaj najpowszechniejsze błędy w rozliczaniu podatku, których pomoże ci uniknąć doświadczona księgowa.
Biuro rachunkowe może przejąć od przedsiębiorcy istotną część obowiązków. W zakres usług może bowiem wchodzić nie tylko rozliczanie podatków i należnych składek, ale także prowadzenie dokumentów płacowych i kadrowych. To tym bardziej skomplikowane, im większa jest firma, jednak okazuje się, że już w podstawowej wersji rozliczenia podatków dla jednoosobowej działalności również można popełnić mnóstwo błędów. Zobacz, od czego uchroni cię osoba, która w profesjonalny sposób poprowadzi księgowość twojej firmy.
Rozliczenie podatku dochodowego – najpowszechniejsze błędy
Obowiązek płacenia podatków leży na każdym przedsiębiorcy. Za brak terminowego przedłożenia dokumentów, nieprawidłowe wyliczenia czy nieodpowiedniej wysokości wpłaty mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karno-skarbowej. Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniają i przekonaj się, w czym może zastąpić cię doświadczona księgowa.
Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z usług biura księgowego, bardzo często nie opłacają terminowo niezbędnych podatków i zaliczek. Warto zdawać sobie sprawę, że chociaż w przypadku małego opóźnienia urząd nie wyciąga żadnych konsekwencji, powtarzające się sytuacje lub zbyt długie przeciąganie terminu zostanie ukarane odsetkami. W skrajnych przypadkach może również zostać nałożona grzywna. Warto więc zatrudnić doświadczone biuro rachunkowe, które na czas przypomni o konieczności opłacenia należnych składek.
Księgowa zadba również o prawidłowe przeniesienie danych. Okazuje się, że samodzielnie rozliczający się przedsiębiorcy bardzo często błędnie przepisują kwoty z załączników dołączonych do zeznania.
Przedsiębiorcy bardzo często zapominają również o odpowiednich załącznikach (PIT/D, PIT/O, PIT/B, PIT/UZ). Nie wszyscy wiedzą bowiem, że nawet w przypadku niskich lub zerowych przychodów ich obowiązkiem jest złożenie zeznania podatkowego wraz z dokumentem PIT/B.
Jednym z powszechniejszych błędów jest także zaliczanie prywatnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. To dość naturalne, że chcielibyśmy płacić jak najmniej, jednak to, co może obniżyć nam kwotę należnego podatku (a więc stanowi wydatek poniesiony celem uzyskania przychodu), jest ściśle określone przez przepisy. Te zaś dokładnie zna doświadczona księgowa, z którą może współpracować każdy przedsiębiorca – dzięki temu będzie mógł zająć się tym, na czym zna się najlepiej.
W zakresie odliczeń częstym błędem jest również sytuacja, gdy przedsiębiorca wpisuje ich wartość wyższą od wartości dochodu. Tymczasem w załączniku PIT/O – we właściwej rubryce – nie może ona go przekraczać.
Okazuje się również, że wśród często popełniających błędów jest także… nieprawidłowe zaokrąglenie kwoty podatku! Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że zawsze powinien być zaokrąglony do pełnego złotego. Biuro rachunkowe zatrudnione przez przedsiębiorcę wykona za niego wszystkie wyliczenia i przedstawi jedynie kwotę do zapłaty.
Każdorazowo obowiązkiem przedsiębiorcy jest także prawidłowe oznaczenie formularza. Warto zdawać sobie sprawę, że bez niego jest on nieprawidłowo złożony. W rubryce „cel złożenia zeznania” należy krzyżykiem zaznaczyć właściwy punkt. Doświadczony księgowy z pewnością tego nie przeoczy.
Dość powszechnym problemem są także niezaktualizowane dane. Przedsiębiorca musi podać w Urzędzie Skarbowym aktualne informacje o sobie i działalności, wśród których najważniejszy okazuje się adres korespondencyjny. Warto zdawać sobie sprawę, że brak aktualizacji uznawany jest za wykroczenie skarbowe.
Bardzo dużym błędem, który zdarza się dość często, gdy przedsiębiorca nie korzysta z usług świadczonych przez biuro rachunkowe, jest nieprawidłowy sposób rozliczenia podatku dochodowego. W Polsce istnieją dwie formy opodatkowania: podatkiem dochodowym od osób fizycznych (18% i 32%) oraz podatkiem liniowym (19%). Można jednak zdecydować się także na zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych z niższą stawką, jednak nie każda działalność pozwala na takie rozliczenia.
Problematyczne okazuje się również odliczanie strat z lat ubiegłych. Przedsiębiorcy nie wiedzą, że można odliczyć je wyłącznie wtedy, gdy dochód pochodzi z tego samego źródła, z którego powstały. Co więcej, wysokość odliczenia to maksymalnie 50% poniesionej straty.
Dlaczego warto z nim współpracować?
Jak widać, niedoświadczony przedsiębiorca może popełnić wiele błędów. Ich uniknięcie to dopiero początek korzyści współpracy z księgową. Dlaczego warto zatrudnić doświadczone biuro rachunkowe?
- Przedsiębiorca oszczędza czas i może zająć się swoimi obowiązkami, które generują mu przychód.
- Doświadczone biuro księgowe to zespół księgowych z długą praktyką w zawodzie, a posiadane przez nich OC oznacza bezpieczeństwo w przypadku ewentualnego popełnienia błędu.
- Biuro rachunkowe to nie tylko wsparcie w rozliczeniu podatków. Najlepsze firmy oferują również organizację spraw kadrowo-płacowych: pomagają tworzyć stanowiska pracy, przygotowują umowy i dbają o wynagrodzenia.
Warto również podkreślić, że nowoczesne biuro księgowe nie wymaga od przedsiębiorcy osobistego dostarczania dokumentacji. Musi on więc jedynie wysłać mailem faktury i na czas opłacić należne składki, których wysokość przesyła mu osoba odpowiedzialna za księgowość.